Vedecky potvrdené!
Vedecky potvrdené!
Bambusové uhlie pomáha zlepšovať kvalitu vzduchu
Hoci si to neuvedomujeme, častokrát je ovzdušie v našom domove znečistené niekoľkonásobne viac ako vonku. Už v roku 2002 sa vedecký tím z Nagaoka University of Technology pod vedením profesora Takashi Asada zaoberal výskumom znečistenia ovzdušia v obytných priestoroch populácie v Japonsku. Japonsko sa ako krajina vyznačuje vysokým znečistením ovzdušia v bytoch aj domoch. Centrom ich výskumu sa stalo bambusové uhlie moso, ktoré je hlavnou súčasťou nášho prírodného čističa. Výsledkom štúdie bolo, že bambusové uhlie dokáže účinne pracovať s chemikáliami, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia.
Výskum s názvom Science of Bamboo Charcoal: Štúdia na Carbonizovanie Temperature of Bamboo Charcoal and Removal Capability of Harmful Gases predstavuje priamy dôkaz, ktorý podporuje naše slová o čistiacich účinkoch bambusového uhlia a predstavuje aj materiál, ktorý môžete preštudovať. Štúdia sa zaoberala niekoľkými druhmi chemických látok, ktoré sa bežne uvoľňujú v miestnostiach pri rôznych teplotách.
Problém menom VOC
Prchavé organické látky (VOC) je súborné označenie látok, ktoré sa vplyvom meniacej teploty uvoľňujú v našom domove z rôznych materiálov. Medzi najznámejšie príklady prchavých organických látok
VOC patria:
- formaldehyd (uvoľňuje sa predovšetkým z nábytku)
- benzén (objavíme ho vo farbe ale aj v čistiacich prostriedkoch či kozmetike)
- toluén (koberce z umelých vlákien či farby)
- xylén (tesniace peny či čalúnenie na vašej sedačke)
- amoniak alebo trichlóretylén, ktoré sa objavujú v čističoch či náteroch
Takto by sme mohli pokračovať ešte ďalej až by sme sa dostali k závratnému číslu 400 látok, ktoré vás ohrozujú na dennej báze.
Sú nebezpečné!
V koncentrácii, v ktorej sa spomínané VOC látky nachádzajú v domácnosti, ich nemáme šancu zachytiť. Uvoľňujú sa pri rôznej teplote, sú bezfarebné a pri danej koncentrácii aj bez zápachu. To však neznamená, že svojou prítomnosťou neovplyvňujú naše zmyslové orgány a nespôsobujú poškodenie nervovej sústavy, dráždenie zmyslových orgánov a slizníc av akútnych prípadoch to môže viesť aj k otrave.
Výsledok štúdie
Vedci sa na záver štúdie dopracovali na zistenie, že bambusové uhlie je výborným bojovníkom proti VOC, medzi ktoré patrí formaldehyd, amoniak a mnohé iné, a vďaka svojim skvelým vlastnostiam sa môže používať ako absorbant. Podľa jednej zo štúdií EPA môže byť znečistenie vo vnútorných obytných priestoroch až o 70% vyššie ako vonku. V Japonsku majú pre citlivosť organizmu spôsobené znečistením domáceho ovzdušia aj vlastný termín – Sick Building Syndrome vzniká ako reakcia organizmu na znečistenie ovzdušia a prejavuje sa ako depresia či precitlivenosť nielen na chemické ale aj biologické podnety.